Furcifer pardalis - Chameleon pardálí
Výskyt: Madagaskar a přilehlé ostrůvky
Velikost: samci 40 - 45 cm, samice 30 - 35 cm
Délka života v zajetí: 5 - 7 let, samice okolo 3 let
Chameleon pardálí se řadí mezi jedny z největších druhů chameleonů a pro svou krásnou barevnou škálu, se stal velmi oblíbeným chameleonem v hobby chovech. Pardalis má mnoho lokalitních zbarvení, podle místa výskytu (např. Ambilobe, Ambanja, Nosy Be, Amkaramy, Tamatave atd.). Na mých fotkách jsou pardalisové z lokality Ambilobe, což je nejběžnější lokalitní forma v chovech. Při dodržení několika zásadních věcí, které se zde pokusím vypsat, je to zvíře poměrně nenáročné na podmínky chovu. Dle mého názoru je to druh vhodný i pro poučeného laika a teraristu - začátečníka. Pro začínajícího "chamíkáře" je určitě vhodnější samec, než samice. Samec je mnohem aktraktivnější a netýkají se ho problémy spojené se zadržením snůšky. V žádném případě nelze chovat několik chameleonů společně v jednom teráriu, ani samce se samicí, ani při poskytnutí velkorysého prostoru. Jedná se o silně teritoriální chameleony.
Terárium a jeho vybavení:
Prostorné, alespoň 50 x 50 x 100 cm (pro samičku postačí o něco menší), orientované na výšku, do kterého umístíme dostatek větví, abychom co nejvíce využili prostor v teráriu. Větve by měly být akorát tlusté, aby je chameleon snadno uchopil a umístěné v horizontální poloze, aby na nich mohl pohodlně odpočívat. Větve umístěné vertikálně, jsou v teráriu celkem k ničemu. Můžete použít větve ovocných stromů, nebo třeba kroucenou vrbu, která vypadá dekorativně. Nevhodné jsou jehličnany, které pouštějí mízu.
Osvědčený substrát na dno je rašelina smíchaná s pískem zhruba 1:1 nebo samotný písek. Já osobně bych doporučila pouze lino nebo plastový ubrus, který se velmi snadno udržuje a je vhodný z hlediska hygieny, která se v chovu chameleonů často podceňuje. Nevhodný je lignocel, kůra, nebo různé štěpky či keramzit, což jsou všechno substráty, které mohou způsobit ucpání střev, když je chameleon pozře spolu s potravou.
Vhodné rostliny jsou například Scindapsus, Phylodendron, různé druhy fikusů (benjamina, pumila, natasha), bromélie, guzmánie apod. Použít můžeme i umělé rostliny.
Vnitřek terária by měl být co možná nejsvětlejší - dobře prosvětlený prostor je důležitý.
Teploty v teráriu by měly mít dostatečný gradient, od cca 23°C u dna, až po 30 - 33°C pod výhřevným místem. U úplných mláďat by měla být výhřevná teplota o něco nižší. Vlhkost v teráriu bohatě postačí pokojová (běžně 50 - 60%). Rosíme především proto, aby se mohl chameleon napít z listů rostlin a stěn. Terárium by ale mělo rychle oschnout a nesmí se zde tvořit stálá vysoká vlhkost (tzv. "prádelna"), což by mohlo vést ke zdravotním potížím chameleona (záněty očí, respirační potíže). Rosíme 1x - 2x denně, mláďatům můžeme rosit častěji. Nerosíme přímo na zvíře, většina chameleonů to nesnáší.
Větrání je potřeba dostatečné, aby vzduch dobře cirkuloval, tedy alespoň polovina stropu a pruh dole z přední nebo boční strany. Větrání například pouze ve stropě, není dostačující. Při nedostatečném odvětrání, společně s vysokou vlhkostí, dochází u chameleonů k dýchacím potížím. V žádném případě ale do terária neumisťujeme elektronické ventilátory nebo větráčky, které by způsobily průvan.
Chameleoni potřebují kvalitní zdroje světla – především zdroj UVB (UVB záření umožňuje organismu chameleona syntetizaci vitamínu D3, který řídí ukládání vápníku do kostí. Bez UVB a tím pádem bez vitaminu D3, není chameleon schopný vstřebat dodávaný vápník, což postupně vede ke křivici (rachitis) a následně k úmrtí, případně trvalým změnám na kostře zvířete.) UVB záření je nezbytné ke správnému a silnému růstu chameleona. Za teplých dní můžeme chameleona slunit na slunci venku - tom nejlepším a nejpřirozenějším zdroji UVB záření, pozor ale na přehřátí. Část síťové ubikace/voliéry/klece, ve které se pardalis sluní, je potřeba zakrýt, aby měl možnost schovat se do stínu. Slunění za zavřeným oknem nemá význam, sklem UVB záření neprochází. Proto také UV žárovku umisťujeme vždy dovnitř terária.
Kromě UVB žárovky je potřeba výhřevná žárovka, jako zdroj tepla. Nemusí to být žádná speciální a drahá žárovka uřčená přímo pro plazy, bohatě postačí obyčejná bodovka z elektra. Pokud je terárium nedostatečně osvětlené, je do něj vhodné umístit ještě bílou lineární zářivku (obyčejnou kuchyňskou, s denním spektrem). Při nedostatečném osvětlení mívají chameleoni problém s příjmem potravy, někdy přestanou úplně střílet jazykem. Může se objevit přivírání očí apod.
Mezi vhodné UVB zdroje patří např. kompaktní zářivky Arcadia D3, Lucky Reptile UV sun, Sylvania reptistar nebo Reptiglo 5,0. Chameleon by měl mít možnost dostat se do bezprostřední blízkosti UVB zdroje (platí pro kompaktní a lineární zářivky, ne pro výbojky). Lineární trubice mají velmi krátký dosah UVB záření a proto je nemůžu doporučit. Stejně tak používání výbojek je vhodné nechat na dobu, kdy člověk získá trochu chovatelský cit. Pokud tedy mohu doporučit, tak jako ideální zdroj UVB pro pardalise vidím kompaktní zářivky typu Reptiglo 5.0. (nově Reptile UVB 100).
Je vhodné napojit všechna světla na jedny spínací hodiny, aby se zapínalo vše naráz. Doba osvitu je 12 hodin denně. Pouze v případě přehříváni terária v letních měsících vypínám přes dobu největších veder všechny výhřevné zdroje (UVB svítí vždy).
Krmení:
Vhodný krmný hmyz jsou cvrčci, sarančata, švábi, zofobasi, nebo hmyz, nachytaný venku (kobylky, sarančata, můry apod.)
Cvrčky je vhodné před zkrmováním dobře krmit, stoupne tak jejich výživná hodnota. Pokud se chcete dozvědět něco víc o co možná nejvýživnějším a nejlepším krmení cvrčků, zadejte si do vyhledávače „gutload“. Na krmný hmyz lze do terária vyrobit „krmítko“, aby neutíkal a chameleonovi se neschovával. Ideálně neprůhlednou plastovou krabičku, kelímek nebo menší kyblík, ze kterého cvrčci nevyskáčou, kterou položíme na dno terária, nebo zavěsíme mezi větve.
Můžeme zkusit nabídnout i nějaké ovoce (jahoda, mandarinka, banán, hroznové víno apod.), ale jen občas, jako pamlsek a jako zdroj tekutin. Kyseliny obsažené v ovoci by ve větší míře zatěžovaly chameleonovi ledviny. Většina pardálů ale ovoce a zeleninu moc nechce. Někteří mají rádi například květy rostlin (pampeliška, ovocné stromy, ibišek atd.).
Krmný hmyz, který je k dostání ve zverimexech, na burzách atd. zdaleka nedosahuje kvality hmyzu, kterým se chameleoni běžně živí v přírodě, proto je potřeba dodávat uměle vápník, vitamíny a minerály, kterými krmný hmyz obalujeme (dáme hmyz do zavařovačky nebo krabičky, přidáme trošku vápníku nebo vitaminů a protřepeme, aby byl hmyz poprášený). Jako zdroj vápníku zle použít JBL Microcalcium (k sehnání ve zverimexech), biomin H (k sehnání v lékárně), nebo například mletý krmný vápenec. Jako zdroj vitamínů je osvědčený přípravek Reptivite. Vitamíny lze na rozdíl od vápníku, jehož nadbytek chameleon vyloučí, předávkovat - proto je nepodáváme častěji než 2x týdně. V žádném případě nedoporučuji používat koncentrované tekuté vitaminové přípravky (Combinal AD3, Kombisol apod.), lze jimi velmi snadno předávkovat a lze je doporučit pouze zkušenému chovateli, s patřičným citem, nikoliv začátečníkům. Vápníkem posypáváme zbytek krmné dávky v týdnu. Nic se nestane, když se „sypání“ občas vynechá.
Mládě chameleona krmíme denně, tolik, kolik si vezme. Dokud je ve vývoji, nijak ho v krmení neomezujeme. Chameleon roste celý život, nicméně nejvíce naroste v 1. roce. Co nenaroste do té doby, už později nedožene a proto je mláďata a mladé chameleony do 1 roku života potřeba krmit ad libitum. V dospělosti lze dělat třeba jeden dva dny v týdnu, i víc, půst.
Je chameleon vhodné "pet" zvíře?
Chameleon, stejně jako všichni plazi, není zvíře na „tahání“, které by kontakt s člověkem jakkoliv ocenilo, jako savci. V přírodě se mezi sebou plazi nijak nemazlí a společnost protějšku hledají pouze v období páření. Zdvihání a braní do ruky je pro chameleona naprosto nepřirozená věc, která v přírodě značí predátora a tím pádem stres. Nicméně manipulaci se zvířetem se člověk nevyhne. Chameleoni jsou vyhlášení „stresáci“ a každá manipulace nebo zásah do jejich teritoria jim na klidu nepřidá. Chameleon je tedy učebnicový příklad zvířete, které má rádo svůj klid a které není vhodné například na hraní k dětem a časté vytahování z terária. Mladé chameleony doporučuji vyrušovat co nejméně, postupem času si některá zvířata na manipulaci zvyknou. Každý chameleon má ale individuální povahu a není možné předem určit, který bude krotký a klidný a který ne. Většina pardalisů, se kterými jsem se setkala, byli spíš takoví "nerváci" (nejen F. pardalis, i chameleoni jiných druhů jsou stresáci). Chameleon dokáže ve stresové situaci i kousnout, je to tedy spíš zvíře "na koukání".
Většina potíží, které mohou chameleona postihnout, jsou příčinou nedodržení základních podmínek pro jeho správný chov. Pokud člověk správně zařídí terárium včetně větrání a osvětlení, bude správně dávkovat vitamíny a vápník a nebude chameleona nadměrně stresovat zbytečnou manipulací, není jejich chov nikterak složitý a výsledkem bude zdravý a atraktivní chameleon.
Pokud vás zajímá něco, co jsem v článku nezmínila, nebojte se mi třeba napsat mail, nebo mi napsat na facebook :)
Komentáře
Přehled komentářů
Ahoj Lenka, nemyslím si že pri chameleónoch je vhodné používať výhrevné káble/fólie. Skús použiť výhrevnú źiarku s vyšším počtom W. Ak tam vôbec niaku máš :)
osvětlení
(Ondra , 29. 11. 2015 13:15)Dobrý den chtěl bych se zeptat mohl bych dát jako osvětlení na světlo a teplo exo terra daytime het lamp nebo exo terra intense basking spot děkuji.
velikost
(Vitek, 29. 11. 2015 20:48)Chtěl bach se zeptat jestli se chameleon podřídí velikosti teraria?u nekterich plazu to tak je.
Re: velikost
(Réza, 29. 11. 2015 22:03)No, zkuste třeba vašim dětem, pokud máte, přestat sundávat boty...těm se noha taky "podřídí"... Vážně nevím, co vám na takovou otázku říct.
PARDALIS
(MARIAN, 29. 10. 2015 18:57)dobry den,chcem sa opytat,ci je dolezite,o aky druh cvrcka ide pri krmeni ,ci prekrmovanie neznizuje dlzku zivota chameleona a ci je mozne chovat dve samicky spolu v jednom terarku 60x40x80.dakujem
líhnutí
(Ondra , 29. 10. 2015 10:40)
Dobrý den chtěl bych se zeptat můžou být chameleoni pardálí po vylíhnutí spolu v jednom terarku nebo musí mít každý jedno .Děkuji za váš čas.
Re: líhnutí
(Réza, 29. 10. 2015 17:28)Mláďata lze chovat společně a postupně, jak rostou, se rozdělují do menších skupinek.
terárium
(Míša, 26. 10. 2015 8:38)Dobrý den. Měla bych otázečku. Můžu chovat mládě tohoto chamíka v teráriu 40x40x60 jen na přechodnou dobu ? Mám doma jemeňáčka a tomu jsem pořídila 60x60x120 a toto menší mi zbylo. Může prosím v tomto teráriu být tak cca půl roku ? Možná méně. Děkuji za váš čas.
Re: terárium
(Réza, 26. 10. 2015 23:20)Na přechodnou dobu, pokud bude mít jinak vše potřebné (UVB, dostatečné odvětrání, teplo, světlo), to nevadí.
Vitamín a vápník
(Martina, 26. 10. 2015 8:10)Dobrý den chtěla bych se zeptat jak často dávat biomin ( vápník) a reptivite ( vitamín) chamíkovi. Nebo jestli stačí jen vápník. Děkuji
Re: Vitamín a vápník
(Réza, 26. 10. 2015 23:18)
V článku píšu: "Vitamíny lze na rozdíl od vápníku, jehož nadbytek chameleon vyloučí, předávkovat - proto je nepodáváme častěji než 2x týdně. Vápníkem posypáváme zbytek krmné dávky v týdnu."
Čemu na tom nerozumíte?
chameleon pardali
(Norbert, 1. 8. 2015 1:53)
Ahoj rad by som sa ta spytal ak mam samca a samicku pardaleho kedy zistim ze samicka je pripravena na parenie? samca uz mam pol roka je pekny zdravy no o samicke moc toho neviem...mam ich zvlast v teratiu samec ma terarko 150x150x70. 70 je hlbka a 150 sirka a viska. samicka ma 45x50x90 terarko. rozmyslal som dat aj samicku do velkeho teraria ale ako citam a pocuvam ked je len samostatny par aby som ich spolu do jedneho nedaval. chcem sa spytat ci podla teba aj tak velke terarko by nevedeli byt spolu? napriklad ja ti vytikam jednu vec co som sa docital alebo mozno mam ja stastie ale moj samec je napriklad az moc pritulny. Normalne sa mi aj pyta von z terarka a este aj ked mu len otvaram terarko hned lezie za mnou a nasledne na ruku :-) ak by si mi vedel v tychto par otazkach odpovedat budem rad.
S pozdravom Noro
poprosim odpoved na jedimaster87@azet.sk
Dakujem
Terárium
(Adam, 20. 7. 2015 11:51)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné dospělého samce chovat v teráriu o průměru - 50x50x100
předem děkuji za odpověď
utekl my chameleon
(Petra, 3. 7. 2015 22:23)dobry den v neděli my utekl chameleon ze zahradky pokaždé když bylo pěkné sem ho brala sebou ještě se my to nikdy nestalo prošla sem skoro všechny stromy ale nenašla sem ho. Chtela bych se zeptat kdybych pořídila samicku byla by možnost ho nějak tím nalákat předem děkuji za odpověď
Re: utekl my chameleon
(Réza, 4. 7. 2015 16:54)Ne, to mi rozhodně nepřijde, jako inteligentní nápad. Příště nepouštějte chameleona na volno...je jasné, že vám pak uteče...
Vodopad
(René , 2. 6. 2015 20:28)Chtěl jsem se zeptat jestli je vhodné mít v teráriu vodní nádrž a vodopad
krmení
(Ondra , 26. 5. 2015 19:31)Dobrý den,chtěl bych se zeptat můžu ten hmyz obalovat v reptivite vitamins. Děkuji
Re: teplota v teráriu
(Marek, 29. 2. 2016 23:49)